Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Skip to content

Minister's Awards for Women in Local Government 2019

The Ministers’ Awards for Women in Local Government celebrate the contribution of women to local government in NSW. In addition to recognising the significant contribution of Award winners, the Awards aim to encourage more women to take on leadership roles in local government in NSW.

 

In 2019 there were five categories of awards:

  • Elected Representative.
  • General Manager/Senior Staff Member – general manager or senior staff positions as defined by councils in the Local Government Directory
  • Non-Senior Staff Member – aimed at women who may not have worked in local government for long, or at a senior level, but who have demonstrated significant achievement and leadership
  • Women in a Non-Traditional Role – a role that is traditionally held by men where the nominee is the first to enter into that role at their council or is breaking down gender stereotype barriers and conventions to perform the functions of any given role
  • Women in Traineeships or Apprenticeships – the traineeships/apprentices category recognises the achievements of outstanding individuals who have undertaken traineeships in the local government sector.

 

Awards were made to a metropolitan council and a rural/regional council for each of the five categories.

 

The winners of the 2019 Ministers’ Awards for Women in Local Government

The winners of the 2019 Awards were presented by the Minister for Local Government, the Hon Shelley Hancock MP, at a function held at Parliament House on 6 June 2019. The awards were delivered in partnership with the Minister for Mental Health, Regional Youth and Women, the Hon Bronnie Taylor MP.

 

The winners are:

Elected Representative from a Metropolitan Council

  • Winner: Cr Wendy Waller (Liverpool City Council)
  • Winner: Cr Roslyn Harrison (Northern Beaches Council)
  • Highly commended: Cr Reena Jethi (The Hills Shire Council)

 

Elected Representative from a Rural or Regional Council

  • Winner: Cr Susan Price OAM (Moree Plains Shire Council)
  • Highly commended: Cr Phyllis Miller OAM (Forbes Shire Council)

 

General Manager/Senior Staff Member – Metropolitan Council

  • Winner: Simone Plummer (Sutherland Shire Council)
  • Highly commended: Therese Manns (Randwick City Council)

 

General Manager/Senior Staff Member – Rural or Regional Council

  • Winner: Morven Cameron (Lake Macquarie City Council)
  • Highly commended: Melissa Boxall (Shellharbour City Council)

 

Non-Senior Staff Member – Metropolitan Council

  • Winner: Belinda Koytz (City of Canada Bay Council)

 

Non-Senior Staff Member – Rural or Regional Council

  • Winner: Stephanie Mowle (Goulburn Mulwaree Council)
  • Highly commended: Deborah McDonald (Singleton Council)

 

Women in a Non-Traditional Role – Metropolitan Council

  • Winner: Olivia Simons (City of Sydney Council)
  • Highly commended: Alissa Jones (City of Newcastle Council)
  • Highly commended: Margaret Diebert (Liverpool City Council)

 

Women in a Non-Traditional Role – Rural or Regional Council

  • Winner: Adrienne Pierini (Cobar Shire Council)
  • Highly commended: Tegan Muirhead (Wagga Wagga City Council)

 

Women in Traineeships or Apprenticeships – Metropolitan Council

  • Winner: Sarah Tracy (Penrith City Council)

 

Women in Traineeships or Apprenticeships – Rural or Regional Council

  • Winner: Acacia Johnston (Shellharbour City Council)
  • Highly commended: Renee Keir (Lake Macquarie City Council)
  • Highly commended: Sophie Broadbent (Wingecarribee Shire Council)

 

Special Achievement Award

  • Carmel Krogh (Shoalhaven City Council)
Back to top