Minister’s Awards for Women in Local Government 2020

Nominations for Ministers’ Awards for Women in Local Government

Nominations for the 2020 Ministers’ Awards for Women in Local Government closed on 19 February 2020. The awards will be presented at a special ceremony at Parliament House on 24 March 2020.

This year the NSW Government has announced new award categories to better reflect contemporary approaches to gender equality and changes in the local government sector.

The new award categories are:

  • Minister’s Award – for a female councillor or council staff member for delivering quality outcomes and innovation in helping women in their local community (nominations not required)
  • Employment Diversity Award – a successful council program to increase female participation in senior leadership roles or at the elected representative level
  • Elected Representative Award – a councillor who has advanced the position of female elected representatives
  • Champion of Change Award – a general manager or senior manager who has excelled in supporting and encouraging women’s participation at their council
  • Alternative Pathways Award – a female staff member who is the first to enter a role traditionally held by men or is breaking down gender stereotypes
  • Young Achiever’s Award – an outstanding trainee/apprentice (aged under 25).

As well as recognising the vital role of women in delivering the facilities and services communities expect, the awards also aim to encourage more women get involved in local government and take on leadership roles.

The winners of the 2019 Ministers’ Awards for Women in Local Government

The winners of the 2019 Awards were presented by the Minister for Local Government, the Hon Shelley Hancock MP, at a function held at Parliament House on 6 June 2019. The awards were delivered in partnership with the Minister for Mental Health, Regional Youth and Women, the Hon Bronnie Taylor MP.

The winners are:

Elected Representative from a Metropolitan Council

  • Winner: Cr Wendy Waller (Liverpool City Council)
  • Winner: Cr Roslyn Harrison (Northern Beaches Council)
  • Highly commended: Cr Reena Jethi (The Hills Shire Council)

Elected Representative from a Rural or Regional Council

  • Winner: Cr Susan Price OAM (Moree Plains Shire Council)
  • Highly commended: Cr Phyllis Miller OAM (Forbes Shire Council)

 General Manager/Senior Staff Member – Metropolitan Council

  • Winner: Simone Plummer (Sutherland Shire Council)
  • Highly commended: Therese Manns (Randwick City Council)

 General Manager/Senior Staff Member – Rural or Regional Council

  • Winner: Morven Cameron (Lake Macquarie City Council)
  • Highly commended: Melissa Boxall (Shellharbour City Council)

 Non-Senior Staff Member – Metropolitan Council

  • Winner: Belinda Koytz (City of Canada Bay Council)

Non-Senior Staff Member – Rural or Regional Council

  • Winner: Stephanie Mowle (Goulburn Mulwaree Council)
  • Highly commended: Deborah McDonald (Singleton Council)

Women in a Non-Traditional Role – Metropolitan Council

  • Winner: Olivia Simons (City of Sydney Council)
  • Highly commended: Alissa Jones (City of Newcastle Council)
  • Highly commended: Margaret Diebert (Liverpool City Council)

Women in a Non-Traditional Role – Rural or Regional Council

  • Winner: Adrienne Pierini (Cobar Shire Council)
  • Highly commended: Tegan Muirhead (Wagga Wagga City Council)

Women in Traineeships or Apprenticeships – Metropolitan Council

  • Winner: Sarah Tracy (Penrith City Council)

Women in Traineeships or Apprenticeships – Rural or Regional Council

  • Winner: Acacia Johnston (Shellharbour City Council)
  • Highly commended: Renee Keir (Lake Macquarie City Council)
  • Highly commended: Sophie Broadbent (Wingecarribee Shire Council)

Special Achievement Award

  • Carmel Krogh (Shoalhaven City Council)

Our minister women awards 2019
Our minister women awards 2019